fundacja czarny koń

Razem możemy więcej!

Wolontariat

Jak wygląda wolontariat w Fundacji Czarny Koń?

To zależy głównie od Ciebie!

Fundacja udziela się aktywnie w opiece nad zwierzętami bezdomnymi, ale zajmuje się również kotami wolnożyjącymi, pomaga w wyłapywaniu zwierząt, organizuje wydarzenia promujące jej cele statutowe, prowadzi domy tymczasowe i zbiórki na rzecz potrzebujących. Aktywności jest tyle, że na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Musimy Cię jednak uprzedzić – Wolontariat to ciężka praca!

Zwłaszcza, jeśli wybierzesz bezpośrednią pracę ze zwierzętami, ponieważ nie polega ona tylko na przyjemnych spacerkach z psami i głaskaniu kotów. Zwierzęciu, które trafia do schroniska lub azylu, często trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości. To Wolontariusz pomaga mu przystosować się do tej zmiany i poprzez bieżącą opiekę przygotowuje je do późniejszej adopcji. Jest to cel, którego realizacja kończy się zawsze pożegnaniem, jednocześnie smutnym i radosnym… Ale nie martw się, jesteśmy w tym razem, więc jeśli chcesz spróbować swoich sił, wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Wolontariat:

  • Centrum Opieki nad Zwierzętami
    Centrum Opieki nad Zwierzętami znajduje się w Grudziądzu przy ul. Przytulnej 1. To należący do miasta ośrodek, w którym znajdują się pomieszczenia przeznaczone dla psów i kotów. To tutaj skupia się najwięcej naszych Wolontariuszy.

  • Kociarnia Fundacji Czarny Koń
    Nasza kociarnia mieści się w Przychodni Weterynaryjnej Rudy Kot, przy ul. Kustronia 3 w Grudziądzu. To tutaj przebywają koty, które znajdują się pod naszą opieką.

Dom tymczasowy

Dlaczego Domy Tymczasowe są tak ważne?

Domy Tymczasowe to najlepsze środowisko do opieki nad zwierzętami do adopcji. Odgrywają kluczową rolę w naszej misji pomocy bezdomnym czworonogom. Są miejscem, gdzie zwierzęta mogą znaleźć tymczasowe schronienie i opiekę, zanim znajdą swój stały dom.

Kiedy zwierzę trafia do schroniska, przeżywa ogromny stres. Często zostało skrzywdzone przez człowieka lub przez niego zaniedbane, wymaga więc szczególnej uwagi i przestrzeni. Ośrodki opieki, ze względu na duże zapełnienie, często nie są w stanie stworzyć komfortowych warunków dla bardziej wymagających zwierząt, szczególnie tych wycofanych i lękliwych. W takich przypadkach z pomocą przychodzą osoby i rodziny, które prowadzą domy tymczasowe, stwarzając bezpieczne i kochające środowisko oraz zapewniając wsparcie emocjonalne. Zwierzę stopniowo przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości, otwiera się na wyzwania i ponownie uczy się ufać ludziom, znacząco zwiększając swoje szanse na przyszłą adopcję.

Na czym polega współpraca między domem tymczasowym, a fundacją?

To proste!
Zwykle koszty utrzymania, leczenia i ewentualnych konsultacji z behawiorystami pokrywa instytucja zobowiązana do opieki nad danym zwierzęciem – fundacja, samorząd, schronisko itp. Po stronie opiekunów jest nieodpłatne sprawowanie bieżącej opieki i stały kontakt z reprezentantem fundacji. Gdy zwierzę jest gotowe do adopcji, osoby prowadzące dom tymczasowy mogą zdecydować się pozostawić je w swoim domu na stałe lub w procesie adopcyjnym dostarczają informacji o charakterze swojego podopiecznego i jego indywidualnych potrzebach.

Czy domy tymczasowe mają wpływ na to, jakie zwierzęta do nich trafią?

Tak. Opiekunowie otwierają swój dom i zawsze decydują o tym, jakie zwierzę biorą pod swoje skrzydła.

Jak długo trwa opieka nad zwierzęciem w domu tymczasowym?

Trudno powiedzieć – od kilku dni do kilku lat. Czas tymczasowej opieki zależy od wielu czynników – stanu zdrowia, sytuacji prawnej danego zwierzęcia i bieżących możliwości adopcyjnych.

Czy rozstanie zwierzęcia z rodziną prowadzącą dom tymczasowy jest trudne?

Jest to sprawa bardzo indywidualna, na którą nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zwykle moment wyjazdu zwierzaka do nowego domu to jednocześnie smutek rozstania i radość, że udało się pomóc kolejnemu czworonogowi. Adopcja to zawsze dowód na to, że tymczasowi opiekunowie doskonale wypełnili swoje zadanie. Ostatecznie takie chwile dają siłę do dalszego działania, bo zwierząt w potrzebie nie brakuje i każda pomoc jest na wagę złota!

Jakie warunki trzeba spełnić, aby prowadzić dom tymczasowy?

Najważniejsze są chęci i stabilna sytuacja mieszkaniowa – nawet osoby bez doświadczenia mogą sprawować tymczasową opiekę nad zwierzętami. Warunkiem jest tylko otwartość na współpracę i chęć odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza pod względem merytorycznym. Praca ze zwierzętami, to duży wysiłek, ale i ogromna przyjemność.

W naszej bezpośredniej okolicy setki psów i kotów czekają na to, aż jakiś człowiek zwróci na nie uwagę i postanowi je adoptować. Domy tymczasowe to dla niektórych z nich jedyna szansa by w ogóle poznać czym jest dom i ponownie otworzyć się na ludzi. Dlatego zawsze szukamy osób chętnych do współpracy.
Razem możemy więcej!